░   Devlet-i Aliyye döneminde, yolsuzlukları ile ünlü, Karakuşi adlı bir kadı varmış. Bir gün Karakuşi Kadı bir fırının önünden geçiyormuş. Burnuna güzel bir koku gelmiş. Vitrindeki tepside nar gibi kızarmış, sahibini bekleyen nefis bir ördek duruyor. Karakuşi Kadı, fırıncıya 'Ben bunu aldım' demiş.
Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı hemen ördeği paket yapıp vermiş.
     Az sonra ördeğin sahibi gelmiş: 'Hani bizim ördek?' diye sormuş.
     Fırıncı boynunu büküp 'Uçtu' deyince iş kavgaya dönüşmüş. Kavga sırasında fırıncı, araya giren bir gayrimüslim müşterinin gözünü çıkarmış. Korkusundan kaçmaya başlamış. Gayrimüslim vatandaş da peşinde koşuyormuş.
     Bu kovalamaca sırasında duvardan atlarken, öteki taraftaki hamile bir kadının üstüne düşmez mi! Kadın oracıkta düşük yapmış. Kocası da fırıncının peşine düşmüş. Fırıncının çarpıp devirdiği Yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış...
     Sonunda duruma müdahale eden zaptiyeler, hepsini yakalayarak Karakuşi Kadı'nın karşısına çıkarmışlar.
     Ördeğin sahibi, 'Bu adam ördeğimi hiç etti' diye şikâyet etmiş.
     Kadı, fırıncıya sormuş: 'Ne yaptın bu adamın ördeğini?'
     Fırıncı 'Uçtu' demiş.
     Kadı, kara kaplı defterini açmış: 'Ördeğin karşısında tayyar yazılı. Tayyar 'Uçar' anlamına gelir. O halde ördeğin uçması suç değil'  diyerek fırıncının beraatine karar vermiş.
     Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşın şikâyetine de kara kaplı defterden bir madde bulmuş: 'Her kim, gayrimüslimin iki gözünü çıkara, o Müslüman'ın tek gözü çıkarıla...'
Karakuşi Kadı, 'Şimdi' demiş, 'Fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak, biz de onun tek gözünü çıkaracağız.'  Tabii gayrimüslim şikâyetinden hemen vazgeçmiş.
       Çocuğunu kaybeden kadının kocasına da, Karakuşi Kadı: 'Karını vereceksin, bu adam yerine yeni çocuk koyacak.' diye hüküm kesmiş. Böyle olunca adam da, şikâyetini anında geri almış.
     Kadı Yahudi'ye sormuş: 'Senin şikâyetin ne? Yahudi ellerini açmış, 'Ne diyeyim kadı efendi' demiş, 'Adaletinle bin yaşa sen, e mi !'
Powered by OrdaSoft!