░   Bu yazı arşiv için yazılıyor. Yani bir gün benim gibi başkaları da “güzel şiir okuma” konusunda yol gösterici bir metne ihtiyaç duyarsa, yine benim gibi elleri boş kalmasın diye.

     Hikaye şöyle; Geçen eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında, Kızımın da 1. sınıfında okumakta olduğu Ankara Anadolu Lisesi’nin Okul Aile Birliği Başkanı telefonla aradı. Anlattığına göre; yıl sonu faaliyeti olarak bir şiir dinletisi sunmayı planlayıp, bu dinletide okunacak şiirleri ve okuyacak öğrencileri belirlemiş ve çalışmalara başlamışlar. Ancak ilerleyen zaman içerisinde umdukları gelişmeyi elde edemeyince okul dışından profesyonel bir yardım almaya, yani öğrencilerin bu gösteriye hazırlanması için, bu işi bilen birisinin öğrencileri eğitmesini sağlamaya karar vermişler.

     Peki ama bunu kimden isteyecekler. Okul aile Birliği Başkan ve üyeleri bir yandan, Okul müdürü, müdür yardımcıları ve edebiyat öğretmenleri diğer yandan “güzel şiir okuma” konusunda öğrencilerini eğitebilecek profesyonel bir kişiyi aramakta iken bir gün Okul Aile Birliği Başkanı beni bir televizyon programında şiir okurken görüyor ve esasen bir “öğrenci babası-veli” olarak tanıdığı kişinin yeni bir özelliğine böylece tanık olan Başkan bu konuda kendilerine yardımcı olmam için beni aramaya karar veriyor.

     Güzel şiir okuduğum ve bu konuda kendilerine yardımcı olabileceğim düşüncesiyle bana başvurulması onur verici bir şey. Doğrusu ben de faydalı olacağımı, bir katkı sağlayabileceğimi düşünüyorum. Ama bu benim hayatımın en önemli işi, hatta yoğun şekilde ilgilendiğim bir iş bile değil. Dolayısıyla bu konuda sistemli bir bilgi donanımına sahip değilim.

     Sonuçta toplum önüne çıkılarak, sergilenecek olan bir program söz konusu. Yani olabileceğin en iyisini yapmak lazım. Bunun için ise “bu konuda sadece şahsi yeteneklerim ile yetinmemeli, güzel şiir okumanın yol ve yöntemleri konusunda yazılmış bir-iki kitap bularak okumalıyım, böylece çocuklara anlatacağım hususlarda öncelikle ben kendimi disipline etmeliyim” diye düşünerek, bir cumartesi sabahı evden çıktım.

     Şimdi sıkı durunuz. Televizyonlarında ve radyolarında bunca şiir programları yayınlanan, bir çok kişi tarafından pek çok şiir albümleri doldurularak piyasaya sürülen, bunca şiir kitapları basılarak yayınlanan, bunca “güzel şiir okuma yarışmaları” düzenlenen bu ülkenin başkentinde, tüm cumartesi günümü harcayarak gidilebilecek tüm kitabevlerine gitmeme rağmen, “güzel şiir okumanın yol ve yöntemlerini anlatan bir tek kitap bulamadım” dersem ne dersiniz?

     Bence hiçbir şey demeyin! Çünkü durum ayniyle vaki. Doğrusu buna ben de çok şaşırdım. Demek ki insanlar Allah vergisi bir kabiliyete biraz gayret ilave ederek “güzel şiir okuma” işine devam edip durmaktalar. Biz ise, şiir veya şiir okuma konusu hayatımızın birinci meselesi olmadığından, daha önce böyle bir kaynak araştırmasına ihtiyaç duymamışız.

     Ama anlaşılıyor ki şiir dünyası, belki daha doğru bir tabir ile “güzel şiir okuma dünyası” bu işe biraz da “karakucak” devam ediyormuş.

     Bu arada İsmet Özel’in “Şiir Okuma Kılavuzu” isimli kitabından haberdar olup da  içeriğini bilmeyenler, yukarıdaki ifadelerime bakarak benim bu kitabı atlamış olduğumu sanabilirler. Hayır, tabii ki durum öyle değil. O kitabı atlamadım. Ama o kitaba atladım. Yani o kitabı, o yorgun cumartesinin bir yerlerinde, artık ümitsizce-çekinerek girdiğim kitabevlerinin birisinde bulunca, “işte koskoca bir cumartesiyi harcamanın büyük ödülü” düşüncesiyle, nasıl üzerine atladığımı görmeliydiniz!

     Ama keşke o kitabı da hiç bulamasaydım. Tam bir hayal kırıklığı. Kitabın adı “Şiir  Okuma Kılavuzu.”  Bu ada bakınca insan doğal olarak kitapta “şiir okumaya kılavuzluk edecek” sistemli- düzenli bilgiler arıyor. Ama bu kitapta “ şiir okuma”ya dair sistemsiz-düzensiz bilgi bile yok.

     Peki öyleyse adı “Şiir Okuma Kılavuzu” olan 89 sayfalık bu kitapta ne anlatılıyor. Cevap; “şiire dair” ama ısrarla “şiir okuma”nın dışında kalan ve çoğunluğu batı kaynaklı-batı ile alakalı felsefi değerlendirmeler. Öyleyse bu kitabın adı niçin “Şiir Okuma Kılavuzu”? Herhalde “çok satılsın” diye.

     Neyse, sonuçta mecbur kaldım ve Ankara Anadolu Lisesinin belirlenmiş öğrencilerine anlatmak üzere “güzel şiir okuma”nın yol ve yöntemleri konusunda kendim bazı notlar  hazırladım. İşte “bir gün benim gibi başkaları da güzel şiir okuma konusunda yol gösterici bir metne ihtiyaç duyarsa, yine benim gibi elleri boş kalmasın” diye arşivlere emanet etmek istediğim notlar onlardı..

     Doğrusu bu yazıya başlarken, kısa bir izahtan sonra o notları bir düzene koyarak vermeyi planlıyordum. Ama görüldüğü gibi bu yazı biraz fazla uzadı. Demek ki, “güzel şiir okuma”nın yollarına dair notlar bundan sonraki yazı olmayı bekleyecek.


Güzel Şiir Okuma - 2

Powered by OrdaSoft!