Gönül gözüyle sevmenin ve kalp gözünü açık tutarak şükretmenin değerini bilmeli. Yaş kaç olursa olsun gönül hiç kocamazmış ya hani, ruh da diriliştedir dua ile beslendikçe. Papatyanın gülüşünde, gülün utangaçlığında, gelinciğin narinliğinde birikir kimi vakit gönül gözü. Aşkla damlar gözyaşları ve dünyalık hevesleri kovalar sessizce. Mevlana’nın güzel bir dizesini paylaşayım:

  "Gönül gözüyle gören hiçbir insanı kandıramazsınız,

   Sizi açık bir kitap gibi okurlar…"

                 MEVLANA 

     Güzeldir Mevlana’nın her bir cümlesi ve altın değerindedir gönül gözü açık bu güzel insanın her bir kelimesi. Düşler duaya tutunur ve edebiyatta yol alır çoğu zaman. Şiirin tesirinde gazel ve kasidelerde dallanıp yeşerir. Gönül her bir sanatta tatlanıp bal tutarak insanlığa faydalı olur.

     ‘Ben mutluluğu her yerde aradım; fakat elimdeki küçücük bir kitabı okuduğum küçücük bir yer dışında, hiçbir yerde bulamadım…’ özlü cümlesiyle konuyu tamamlasın Thomas Kempis de. Elinizdeki küçücük bir kitap… Mutluluğu yakalayan gönül gözünüz… Ve kalp gözünüzün gönül gözünüzle yaşadığı düşler sokağı… Sonu gelmeyen hayallere üç nokta… Güzeldir hayal kurmak ve önemli olan hayalin arkasında gidip onu gerçekleştirmek. Israr etmeli insan güzel hedefleri ve yararlı fikirleri adına. Üç noktayla sonlandırıyorum yazımı, gönlünüzden geçen her hayal o noktalarda tutunsun.

Powered by OrdaSoft!