Haberler

1909 yılında Sinop’ta doğan ve eserleriyle Türk şiirine büyük katkılar sunan Ahmet Muhip Dıranas adına bir şiir armağanı verilecek. Seçici kurulunda Şükrü Erbaş, Emel İrtem, Şeref Bilsel, Çiğdem Sezer ve İlyas Tunç’un bulunduğu ödül takdimi 27-28 Ağustos tarihleri arasında Sinop’ta gerçekleştirilecek.

Uluslararası Sinop Mutluluk Festivali’nin de direktörü olan belgesel fotoğrafçısı ve aktivist Volkan Atılgan ve bir grup edebiyat sevdalısı tarafından Dıranas adına bir edebiyat armağanını edebiyatımıza kazandırmak amacıyla gerçekleştirilecek Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı, organizasyon komitesi tarafından, “Şairi , kendi şiir serüveni içinde , doğduğu topraklarda anmak, bize bıraktığı şiir mirasını hafılarımızda tazelemek için , Fahriye Abla bizleri Sinop’a davet ediyor” sözleriyle duyuruldu.

Türkiye Bilişim Derneği, yazarları Bilimkurgu hikâye yarışmasına davet ediyor. Yarışmaya son katılım tarihi 31 Ağustos 2018 olup; eserler ve yarışma dokümanları  bilimkurgu@tbd.org.tr adresine  e-posta ekinde gönderilmelidir.
     Derneğin web sitesinde yer alan haber şöyle:

Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın kendi devrinin bir çeşit ansiklopedisi olan eseri Marifetnâme, bugüne kadar çok sayıda yayıncı tarafından günümüzdeki Türkçeye uyarlanarak basıldı. Bilgeoğuz Yayınları, bunlara yeni bir Marifetnâme ekledi.

İbrahim Hakkı, Osmanlı’nın hemen her alanda gerilediği, hem toprak kaybetmeye başladığı, hem ilimde durakladığı, Batı’nın koşar adım Osmanlı ile mesafeyi alabildiğine açtığı 18. yüzyıl­da yaşamıştır. Böyle olmakla beraber, bu dönem ilim ve sanatta, modernleşmede geri kalın­dığının fark edildiği bir dönemdir.

Matbaa, bu dönemde, 1730’da kurulabilmiş, ama akabinde itirazlar da yükselmiştir.

Türk Edebiyatı dergisinin Ağustos 2018 sayısı Türk hikaye ve romanında güzel eserlere imza atan yazar Sevinç Çokum'u sayfalarında misafir etmiş. "Bir Eski Sokak Sesi" adlı hikayesinin Hisar dergisinde yayımlanmasıyla edebiyat âlemine adım atan Sevinç Çokum, Türk Edebiyatı Vakfı'nın da kurucu üyelerinden.
Şiir ve hikayelerle dopdolu olan sayıda "Nasıl yazar oldular?" yazı serisi de devam ediyor.
Sözü Genel Yayın Yönetmenine bırakıyoruz:

İnönü Üniversitesi Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Uluslararası 100. Yıl Marşı Şiir Yarışması” düzenliyor. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay yarışma için şu açıklamayı yapıyor: 

"Rektörlüğünü yürüttüğüm İnönü Üniversitesi olarak sizlerin de ilgi ve desteği ile anlam ve değer kazanacak “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Uluslararası 100. Yıl Marşı Şiir Yarışması” adlı ve konulu bir yarışma düzenliyoruz. Sizlerin de bildiği gibi bizim bir Onuncu Yıl Marşı adlı marşımız vardır ve bu marşın kısa hikâyesi şöyledir:

29 Ekim 1933 tarihinde gerçekleşen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun onuncu yılı kutlamaları için şair Faruk Nafiz Çamlıbel ile şair Behçet Kemal Çağlar tarafından "Çıktık açık alınla on yılda her savaştan / On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan…" dizeleri ile başlayan "Onuncu Yıl Marşı" adlı bir şiir yazılır. Bu şiir kutlamalarda okunur, çok beğenilir ve daha sonra da Cemal Reşit Rey tarafından marş olarak da bestelenerek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde, dış temsilciliklerde, İstiklal Marşı'ndan sonra en çok okunan şiir ve marş olur.

Antaya'nın Alanya ilçesinde yayımlanan Güncel Sanat Dergisi hikâye ve şiir yarışması başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 olan yarışmalara katılma şartları:

░   Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Uluslararası İlişkiler Komitesi'nce "Abay Kunanbayev'in edebi mirasına Özbekistan halkı büyük değer veriyor" konulu sanat gecesi düzenlendi.

░   Araştırmacı, yazar Oğuz Çetinoğlu’nun içinde bulunduğumuz 2018 yılında iki önemli eseri üst üste yayımlandı. Eserlerden biri “Ayetler ve Hadisler Rehberliğinde Kutadgu Bilig Beyitlerinden Seçmeler. Bu eser Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye ettiği “100 Temel Eser” arasına girdiği gibi dini ve milli bir kültüre sahip gençlik yetiştirilmesi yolunda atılan bir adım niteliği taşıyor.

     Diğer eseri “Serahsî” ise unutulan bir değeri, kuyuya atılan büyük bir âlimi okuyucuların gündemine taşıyor.

     Bu iki eseri okuyucularımıza tavsiye ederken “Önce Vatan” gazetesi sitesinden aldığımız bir mülakatı da İmam Serahsî hakkında bilgilenmeniz için paylaşıyoruz:

░   Türk Edebiyatı dergisi Temmuz sayısı çıktı. Geçen aylarda kaybettiğimiz Türk kültür, sanat ve edebiyat tarihinde iz bırakan yazar ve yayıncı Mehmet Niyazi Özdemir, derginin bu sayısında özel bir dosya ile yad ediliyor.
     Geçmiş yıllarda kendi doğrularını dile getirdiği için devrin Kültür Bakanının gazabına uğrayan Prof. Dr. Semavi Eyice de fani dünyadan göçmüş, cenazesi devlet erkanının büyük iltifatlarına mazhar olmuştu.  Baki'nin ifadesiyle; "kadri seng-i musalla"da (değeri musalla taşında) anlaşılmıştı. Türk Edebiyatı bu sayısında Süheyl hocayı da unutmamış.
     Bundan sonrasını Genel Yayın Yönetmeni Bahtiyar Aslan'ın kaleminden okuyalım:

Çin esareti altında yaşayan Uygur Türkleri ve onlarla aynı esaret acısını paylaşan Kazaklar hakkında neler biliyoruz?

Çin esareti altında bulunan ve gördükleri baskıya dayanamayarak 2014 ve 2015 yılları arasında ana vatanlarını terk etmek zorunda  kalan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin kaçak yollarla ülke dışına çıkmalarının, Malezya ve Tayland üzerinden Türkiye’ye ulaşmaları sırasında Çin’in iç kesimlerinden Türkiye’ye kadar olan mesafeyi kadın, erkek, çoluk çocuk, yaşlı genç demeden ne gibi zorluklarla, ne gibi maddi ve manevi kayıplarla, ne gibi hastalıklar ve ölümlerle, ne gibi bedeller ödeyerek aştıklarının bir belgesi niteliğindedir.

Powered by OrdaSoft!